sicilska_bageta-2

Sicilská bageta

V květnu jsme se s Tomášem vydali oslavit moje narozeniny na Sicílii. Ubytovali jsme se v malém městečku Syrakusy, které si budu navždycky pamatovat díky opravdu vydatným chuťovým prožitkům. Ty nejsilnější pocházely z místního tržiště, především z jednoho malého stánku, který zaměstnal jednu početnou sicilskou rodinu.
Když jsme šli kolem poprvé, dcera majitela Nazarena nám do ruky strkala kus pečené ricotty a divoce nás pobízela, abychom ji ochutnali. Bože, to byla dobrota! Přišli jsme blíž a už jsme v tom jeli! Zkusili jsme snad všechno, co měli – skvělé domácí sýry, šunky a nakonec i bagety, které pekl Nazarenin tatínek. Atmosféra kolem stánku byla dechberoucí. Kolemjdoucí se neustále zastavovali a nakukovali, co se ve stánku děje a proč tam všichni postávají. Všichni hlasitě mlaskali a užívali si výborné jídlo. Jeden z mých dalších životních momentů, kdy bylo víc než jasné, že jídlo sbližuje. Tohle je potřeba zažít!
Od první chvíle jsme se do Nazareniny rodiny a především do jejich jídla zamilovali, takže každý den (hned po snídani) jsme se za nimi vydávali na naši druhou snídani, svačinu, oběd a odpolední svačinu… A při tom jsme si s Tomášem minimálně tisíckrát slíbili, že se tam musíme vrátit.

Tady máte návod na bagetu snů podle sicilského pantáty! Assolutamente deliziosa baguette!

Na 2-4 porce
Doba přípravy: 15 minut

1 světlá bageta – nejlepší mají v pekařství Le Caveu na náměstí Jiřího z Poděbrad
2 dobré mozzarelly
1 hrst černých oliv
1 větší rajče
pár lžic olivového oleje
1 citron
pár listů křupavého římského salátů
sušené oregano
mořská sůl

sicilska_bageta-2

1. Mám ráda, když bageta pěkně křupe. Proto si ji vždycky ještě trochu rozpeču. Předehřeju si troubu na 170 °C, vložím do ní bagetu a nechám ji tam zhruba 5 minut.

2. Rozpečenou bagetu rozkrojím, lehce pokapu olivovým olejem a naskládám na ní plátky mozzarelly.

3. Pak si vypeckuju olivy a lehce je rozmačkám v hmoždíři nebo jen mezi prsty, protože tak se zintenzivní jejich chuť. Narovnám je spolu s pokrájeným rajčetem na mozzarellu. Všechno zakápnu šťávou z jednoho citronu, přidám pár kapek olivového oleje, trošku osolím a popráším špetkou sušeného oregana.

4. Nakonec přidám pár listů křupavého salátu a zaklapnu druhou polovinou bagety. A je to! Hlavně nevynechte citron, ten dává téhle sicilské delikatese úplně jiný rozměr!

1438896164055

Jeden komentář k “Sicilská bageta

  1. Už jsme tam také byli, nezávisle na vašem receptu. Nádhera a hned vedle porcování mečouna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *